CUKIER BRZOZOWY

Jest to tzw. alkohol cukrowy, słodzik pozyskiwany z brzozy. W jego cząsteczce jest 5 atomów węgla. W przeciwieństwie do cukrów 6-cio i  12-sto węglowych takich  jak: glukoza, fruktoza, sacharoza i laktoza nie fermentuje w przewodzie pokarmowym . Na uwagę zasługuje to, że jest powoli przetwarzany w organizmie z minimalnym udziałem insuliny, wskutek czego posiada ponad czternastokrotnie niższy indeks glikemiczny od cukru. Dzięki temu jest bezpieczny dla diabetyków.

Jak odróżnić ksylitol od zwykłego cukru – doświadczenie :

.

.
Jak łatwo zauważyć ksylitol ma niższą temperaturę topnienia no i się nie pali co widzimy na doświadczeniu. Owszem, ksylitol wygląda i smakuje identycznie jak cukier (a nawet jest słodszy), ale na tych cechach ich podobieństwo się kończy.
Ksylitol nie posiada właściwości toksycznych,  nie ulega rozkładowi w przewodzie pokarmowym, dobrze się wchłania, a metabolizuje bezpośrednio w komórkach. W czasopiśmie Nexus umieszczono wyniki badań klinicznych przeprowadzonych w USA.Wykazano w nich m.in., że metabolizm ksylitolu przebiega bardzo wolno. – Na indeksie cukrowym, który obrazuje prędkość wchłaniania pożywienia do krwi, cukier ma wskaźnik 100, zaś ksylitol zaledwie siedem! Ksylitol stanowi naturalny stabilizator insuliny i nie powoduje żadnego z nagłych przyrostów oraz spadków poziomu tego hormonu, które występują w przypadku cukru.  Żywność słodzona ksylitolem również nie powoduje przyrostu poziomu insuliny, co czyni zeń doskonały słodzik dla ludzi dotkniętych cukrzycą.

Ksylitol jest stosowany w żywności od 1960 roku. Jest popularnym słodzikiem dla diety cukrzycowej w  USA (tu  jest zatwierdzony jako dodatek do żywności w nieograniczonej ilości w środkach spożywczych do specjalnych celów dietetycznych). Na polskim rynku słodzik z brzozy pojawił się dziesięć lat temu. – Staje się popularny jednak dopiero teraz – zauważa Wiesław Wierucki. – Jak każdy nowy produkt najpierw wymaga solidnej promocji, reklamy.

W dodatku, ksylitol ma prawie dwukrotnie mniej kalorii niż cukier! A to oznacza, że jest wskazany dla osób pragnących odchudzać się. Dostarcza on organizmowi o 40 proc. mniej kalorii niż cukier, a jest identycznie słodki. Co powoduje zarazem zmniejszenie łaknienia na słodycze.

To nie koniec. Kolejna zaleta słodziku: ksylitol ułatwia mineralizację, czyli przyswajanie minerałów przez organizm np. przyswajanie wapnia przez kości, a więc działa wspomagająco przy osteoporozie. Naukowcy przypuszczają, że zdolność ksylitolu do wzmacniania kości wynika z tego, że stymuluje on wchłanianie wapnia w jelitach. Potwierdziły to badania fińskich lekarzy przeprowadzonych na  szczurach.

Obserwowano samice szczurów z usuniętymi jajnikami, którym nie podawano ksylitol i inną kontrolną grupę: samice szczurów z usuniętymi jajnikami, którym podawano ksylitol. Okazało się w pierwszej grupie zarówno poziom estrogenu, jak i gęstość kości, gwałtownie spadły, natomiast w drugiej grupie (gdzie podawano ksylitol) gęstość kości wzrosła.

To, że ksylitol jest pięciowęglowy, oznacza, że ma właściwości bakteriobójcze. O co chodzi? Ksylitol nie poddaje się fermentacji, a więc nie może być zamieniony na kwasy przez bytujące w jamie ustnej bakterie. Sześć związków dentystycznych  w Polsce potwierdza, że 4 do 12 gramów ksylitolu są  wystarczające do całkowitego i trwałego  zabezpieczenia zębów.

Ksylitol można nabyć też w postaci aerozolu. Jedną z jego zalet jest wówczas hamowanie wzrostu bakterii wywołujących zapalenie ucha środkowego u małych dzieci.

Również płukanie nosa roztworem ksylitolu oczyszcza go, co redukuje problemy związane z alergiami i astmą oraz infekcjami zatok i gardła.

Zmniejsza łaknienie na słodycze;

Dzięki antybakteryjnemu działaniu podnosi ogólną odporność organizmu;

Redukując wydzielanie insuliny opóźnia proces starzenia;

Przeciwdziała otyłości;

Zwiększa przyswajanie wapnia, poprawiając tym samym konsystencję kości;

Wzmacnia mineralizację szkliwa zębowego;

Powoduje wytwarzanie specyficznych kwasów tłuszczowych w jelitach, ogranicza rozwój pleśni i drożdżaków w przewodzie pokarmowym.

Napisz do autora : telpol@onet.pl / Kuba